Masz dług w ZUSie?Dlug-w-ZUS-1.jpg

Masz dług w ZUSie?

Koniecznie przeczytaj.

Jeżeli w przeszłości zdarzył się Państwu finansowy dołek, lub prowadzona działalność gospodarczą „nie wypaliła” i ciągną się za Państwem stare długi w ZUSie - to tylko do końca tego roku jest okazja by to zmienić i pozbyć się części tego finansowego ciężaru. Jeszcze przez kilkanaście dni pozostałe do końca 2017 roku można wskazywać na które konto w ZUSie ma zostać zaksięgowana wpłata. 
Od 01 stycznie 2018 będzie to już niemożliwe.  

Dlaczego to jest takie ważne?  - w niektórych określonych sytuacjach  spłacając zadłużenie 
w kwocie powiedzmy 1000,00 można zyskać prawie drugie tyle – przez co pozbycie się starego długo może okazać się prawie bezbolesne. 

Jak to możliwe? Już wyjaśniam, najlepiej na przykładzie. 

Załóżmy, że  Twoje  zadłużenie w ZUS-ie wynosi na „składce społecznej” -  5000,00, na  „składce zdrowotnej” 1000,00. 

Jeżeli prowadzisz działalność  gospodarczą, ( lub pracujesz na etacie ) płacisz podatki, lecz  nie dysponujesz odpowiednio dużą ilością wolnej gotówki, by wystarczyło na spłacenie całości zadłużenia – to spróbuj spłacić część.

Gdyby udało Ci się „wygospodarować”  chociaż tysiąc złotych ( może nawet na krótko pożyczyć) – to masz ostatnią szansę na to, by bardzo dobrze tego tysiaka zainwestować. - prawie ze 100% przebitką.  ( stopą zwrotu) 

Co??    Jak??     Ale o co chodzi?? - już wyjaśniam. 

Jeżeli ten „wyskrobany” tysiąc, przeznaczysz (BARDZO WAŻNE!!!! musisz to zrobić jeszcze w tym roku )  w całości na spłatę zadłużenia powstałego na składce zdrowotnej, to może się okazać, że on ( ten tysiak ) do Ciebie za chwilę wróci. ;-) 
Stanie się to nie za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, ale na skutek nadal obowiązujących przepisów, a konkretnie :

Art. 27b. 1. Ustawy o PIT 
Podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę
1) składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.): 116 PwC
a) opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, 


Czy już wiemy o co chodzi? Nie? - to wyjaśniam dalej. 

Jeżeli do 31-12-2017 roku przeznaczysz ( trzymając się tego przykładu ) 1 tyś zł na spłatę swojego zadłużenia w ZUS, (na ubezpieczenie zdrowotne) - to sporządzając zeznanie roczne  PIT można uzyskać zwrot z Urzędu Skarbowego. 
Inny przykład - Jeżeli od nowego roku zamierzasz zlikwidować ( zawiesić na dłużej ) swoją działalność, to warto zapłacić dwie składki zdrowotne jeszcze w grudniu. Bardzo często to się po prostu opłaca. 


Proste? - o pewnych oczywistych rzeczach często się zapomina, zwłaszcza w przedświątecznej gonitwie- dlatego warto o nich mówić i przypominać. 

Jeżeli podpowiedziałem, przypomniałem  – to się bardzo cieszę. 
Przypominam jednak, że każda sprawa jest inna i trzeba ją rozpatrywać indywidualnie.
Dlatego w przypadku pytań lub wątpliwości „Czy to w mojej sytuacji zadziała” zachęcam do bezpośredniego  kontaktu z naszym biurem rachunkowym. Nasze Księgowe chętnie odpowiedzą na pytania. 

Pamiętaj – to o czym napisałem wyżej – będzie aktualne tylko do końca 2017 roku. 

Andrzej Szamotuła