Rozliczenie Google AdSensegoogle-adsense.jpg

Rozliczenie Google AdSense

Zarabiasz na swojej stronie internetowej udostępniając jej powierzchnię na cele reklamowe ? Otrzymujesz przelewy od Googla?    

Nie wiesz jak się z tych przychodów prawidłowo rozliczyć?

Przeczytaj koniecznie :

Już od prawie 10-ciu lat w ramach tzw  targetowania behawioralnego ( Interest-Based Advertising )  bardziej znanego pod nazwą Google  AdSense, firma Google stworzyła możliwości zarobkowania w internecie. Czy? i jak takie wpływy należy opodatkować ?- to coroczny problem zarówno wśród właścicieli stron internetowych,  księgowych jak i przedsiębiorców.

Każdy właściciel strony internetowej może udostępnić swoją powierzchnię pod reklamę dla firmy Google, która zapłaci mu za tzw kliknięcia w baner reklamowy.  Jeśli strona ma charakter prywatny, to przychód  wg wcześniejszego stanowiska Organów Skarbowych należało traktować  jako „przychód z innych źródeł”. Sądy zaś miały odmienne zdanie i to doprowadziło do wydania w 2014 roku przez Ministra Finansów Interpretacji Ogólnej  Nr DD2/033/55/KBF/14/RD-75000 z której to możemy wyczytać 

„ ...osoba fizyczna udostępniająca  na stronie internetowej miejsce w celu zamieszczenia treści o charakterze m. in. reklamowym za wynagrodzeniem uzyskuje przychód z tytułu umowy o podobnym charakterze do umowy najmu lub dzierżawy. …. pod warunkiem, że nie są uzyskiwane w ramach działalności gospodarczej...”

 

Ten sposób opodatkowania jest więc korzystny, tylko wówczas gdy przychody są na tyle niskie, że nie powodują przekroczenia drugiego progu podatkowego. W przeciwnym razie warto pomyśleć o otworzeniu działalności gospodarczej, w ramach której można zoptymalizować obciążenia podatkowe, wybierając 19% podatek liniowy.

Przedsiębiorca, który zdecyduje się na ten wariant, musi mieć wpisany odpowiedni kod PKD ( usługi reklamowe ) oraz posiadać status  czynnego podatnika  VAT-UE. Po otrzymaniu płatności od Google wystawia fakturę wewnątrzwspólnotową z adnotacją „odwrotne obciążenie” , którą  ujmuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jako przychód oraz w deklaracji VAT-7  w części  „dostawa towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju”. Taką fakturę nie ma obowiązku wysyłania do firmy Google. Należy ją jedynie przechowywać w swojej dokumentacji księgowej.

Przedsiębiorca uzyskujący wpływy z Google AdSenese zobowiązany jest do składania deklaracji podsumowujących  VAT-UE.

Przypominam, że od stycznia 2017 należy je wysyłać wyłącznie w formie elektronicznej i  tylko  za okresy miesięczne.


Tagi
podatki problemy podatkowe rozliczenia podatkowe